Multimediální klávesnice s přidanými tlačítky

V dnešní době jsou v módě klávesnice nejen různých tvarů a barev, ale především klávesnice s mnoha přidanými tlačítky, nejvíce pro ovládání multimédií, ale stále častěji i pro jiné úkony, spouštění aplikací, posouvání dokumentů apod. Obvykle jsou u těchto výrobků přiloženy ovladače, které po nainstalování do operačního systému tyto přidané klávesy zpřístupní.

Doposud jsem ještě nepotkal klávesnici s ovladači pro jiný systém než Microsoft Windows. Naštěstí to nevadí, protože pod Linuxem naprostou většinu dnešních klávesnic v pohodě rozchodit lze i bez ovladačů a dokonce si můžete k jednotlivým rozšiřujícím tlačítkům přiřadit jakoukoliv funkci, která Vás napadne, nejenom ty předdefinované. Proto se také vyplatí koupit klábosnici bez nějakých závádějících názvů, jako například "Excel" nebo "Word" a podobných ptákovin.

K věci. V konzoli spustíme program xev a zaznamenáváme kódy stisknutých kláves, to je to číslo, které najdete za slovem keycode. Dále vytvoříme soubor libovolného názvu obsahující přiřazení kláves. Syntax tohoto souboru je:
keycode xyz = F14
keycode zyx = F15
... ... a tak dále až po max. F35
Soubor umístíme nejlépe do svého domovského adresáře, pojmenujeme ho třeba .klavesy.

Z neznámeho (pro mne) důvodu v tomto souboru vadí jakékoliv (i zakomentované) popisné řádky. OK, máme tedy hotový seznam všech přidaných kláves. K "zavedení" těchto kláves do systému použijeme program xmodmap :
$ xmodmap /home/uzivatel/.klavesy
Teď už je možné přidané klávesy použít při definování klávesových zkratek.

Abychom nemuseli po každém startu znova zavádět soubor se seznamem přidaných kláves, můžeme si napsat malý skript:
!#/bin/bash
xmodmap /home/uživatel/.klavesy
... a nakopírovat ho do některého z adresářů, kde bude spuštěn automaticky současně s grafickým prostředím, např. do
/usr/share/kde/autostart
nebo
/home/uživatel/.kde/Autostart.
Protože nepoužívám protředí KDE, uvádím ještě jeden, podle mne nejlepší, způsob automatického zavádění přidaných kláves do systému. Do souboru /etc/X11/xinitrc přidáme řádek
# xmodmap /home/uzivatel/.klavesy
... a je to :-)

Doplňující poznámky: Pro využití kláves k ovládání přehrávání hudby v programu xmms je nutné doinstalovat balíček xmms-xf86audio. Je také možné editovat soubor /usr/lib/X11/XKeysymDB a přímo zde vlastním klávesám přidat zde uvedené názvy. Další možnosti a snad i podrobnější informace jsou popsány mj. i v časopise Linux+, číslo 7-9/2004 - str. 56.

Na obrázku pod tímto textem je klávesnice, kterou již více než rok úspěšně používám. Jedná se o typ UMAX MEDIA keyboard WK711. Kromě pěkného vzhledu se vyznačuje podobným klikem kláves jako má klávesnice notebooku, ale hlavně má dva USB porty po stranách, které se velmi hodí pro připojení flashky nebo myšáka nebo třeba něčeho jiného.

Poznámka na závěr: Nevím proč, ale kódy kláves vracené programem xev se liší v závislosti na použitém jádře. Ne vždy, ale stalo se mi, že při použití nového, vlastnoručně zkompilovaného jádra, byly kódy kláves jiné.

Klábosnice UMAX

UMAX MEDIA keyboard (WK711) USB + 2portUSB HUB

Pár dnů potom co jsem dopsal tento návod vyšel na webu ABC Linuxu článek dopodrobna rozebírající uvedenou problematiku. Doporučuji zájemcům o hlubší prozkoumání souvislostí.


V Praze 8.10.2005.

Poslední změna: 15.12.2005.

Úvod

Akce

Fotky

Kukbuk

Linux

WebkaSlackware
   Linux
Rohloff
BMW Motorcycles

Webová kamera Hlásná Třebaň

Kontakt