Multimediální klávesnice s přidanými tlačítky

V dnešní době jsou v módě klávesnice nejen různých tvarů a barev, ale především klávesnice s mnoha přidanými tlačítky, nejvíce pro ovládání multimédií a stále častěji i pro jiné úkony, spouštění aplikací apod. Obvykle jsou u těchto výrobků přiloženy ovladače, které po nainstalování do operačního systému tyto přidané klávesy zpřístupní.

 

Zpravidla jsou však tyto ovladače pro Microsoft Windows, pro jiné operační systémy jen zřídkakdy. Naštěstí to nevadí, protože pod Linuxem naprostou většinu dnešních klávesnic v pohodě rozchodit lze i bez ovladačů a dokonce si můžete k jednotlivým rozšiřujícím tlačítkům přiřadit jakoukoliv funkci, která Vás napadne, nejenom ty předdefinované. Proto se také vyplatí koupit klávesnici bez nějakých závádějících názvů, jako například „Excel“ nebo „Word“ a podobných ptákovin.

K věci. V konzoli spustíme program xev a zaznamenáváme kódy stisknutých kláves, to je to číslo, které najdete za slovem keycode. Dále vytvoříme soubor libovolného názvu obsahující přiřazení kláves. Syntax tohoto souboru je:
keycode xyz = F14
keycode zyx = F15
... ... a tak dále až po max. F35
Soubor umístíme nejlépe do svého domovského adresáře, pojmenujeme ho třeba .klavesy.

Z neznámeho (pro mne) důvodu v tomto souboru vadí jakékoliv (i zakomentované) popisné řádky. OK, máme tedy hotový seznam všech přidaných kláves. K „zavedení“ těchto kláves do systému použijeme program xmodmap :
$ xmodmap /home/uzivatel/.klavesy
Teď už je možné přidané klávesy použít při definování klávesových zkratek.

Abychom nemuseli po každém startu znova zavádět soubor se seznamem přidaných kláves, můžeme si napsat malý skript:
!#/bin/bash
xmodmap /home/uživatel/.klavesy
… a nakopírovat ho do některého z adresářů, kde bude spuštěn automaticky současně s grafickým prostředím, např. do
/usr/share/kde/autostart
nebo 
/home/uživatel/.kde/Autostart.
Protože nepoužívám protředí KDE, uvádím ještě jeden, podle mne nejlepší, způsob automatického zavádění přidaných kláves do systému. Do souboru /etc/X11/xinitrc přidáme řádek
# xmodmap /home/uzivatel/.klavesy
… a je to 🙂

Doplňující poznámky: Pro využití kláves k ovládání přehrávání hudby v programu xmms je nutné doinstalovat balíček xmms-xf86audio. Je také možné editovat soubor /usr/lib/X11/XKeysymDB a přímo zde vlastním klávesám přidat zde uvedené názvy. 

Poznámka na závěr: Nevím proč, ale kódy kláves vracené programem xev se liší v závislosti na použitém jádře. Ne vždy, ale stalo se mi, že při použití nového, vlastnoručně zkompilovaného jádra, byly kódy kláves jiné.

Pár dnů potom co jsem dopsal tento návod vyšel na webu ABC Linuxu článek dopodrobna rozebírající uvedenou problematiku. Doporučuji zájemcům o hlubší prozkoumání souvislostí.

V Praze 8.10.2005.

Příspěvek byl publikován v rubrice Linux a jeho autorem je michal. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.